ankara masöz

KOSGEB Nedir?

0 19

Ülkemizde son zamanlarda dillerden düşmeyen, bazen adı koskep veya kosgep gibi yanlış telaffuz edilse de desteklerinden faydalanılmak istenen kurum KOSGEB hakkında bilgiler sunacağız. Açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, ekonomi dünyasında yer almak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere ekonomik destek verip  sanayi sektöründe ki payını artırmak, orta ve küçük işletmeler arasında rekabet gücünü artırmak, iç ve dış piyasalarda kendilerini geliştirmek için kurulmuş bir devlet kuruluşudur.

Kendi iş yerini kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen veya mevcut işletmesini büyütmek, iş dünyasında daha da ilerlemek isteyen ancak yeteri kadar elinde sermayesi olmayanların imdadına yetişen KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. 1990 yılından bu yana girişimcilere hizmet veren KOSGEB, hibe ve faiz kredi hizmetleri vererek işletmelere destek vermektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’ten kredi alabilmek için belli şartların yerine getirilmesi ve KOSGEB’in kredi verdiği iş kollarına dair iş projesinin hazırlanması gerekmektedir. KOSGEB’ten destek kredisi almak isteyen girişimciler, öncelikle KOSGEB‘in resmi web adresine başvurmaları gerekmektedir. KOSGEB, kendilerine iletilen başvuruların belli bir sayıya ulaşması sonrası, başvuru yapılan yerlerin dağılımına göre eğitim seminerleri hazırlayacaktır. Kursiyerlere belirlenen tarihlerde 32 saat sürecek Girişimcilik Eğitimi verilecektir.. 32 saat süren bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilecektir. Alınan sertifika sonrası girişimcinin yapmak istediği iş ile ilgili hazırlayacağı iş planı KOSGEB’e sunulur. KOSGEB, kendi kriterlerine uygun şekilde iş projelerini değerlendirecek ve uygun gördükleri projeleri kabul edecektir.

KOSGEB İş Projesinin Teslimi

İş projesinin kabulünden sonra ki aşama girişimcinin, KOSGEB’e teslim etmiş olduğu iş projesine uygun şekilde yeni iş yerini hazırlamak olacaktır. Tabi bu aşamada yeni iş kolu için yapılacak tüm harcamaları girişimci kendisi karşılayacaktır. İş projesine göre açılan yeni iş yerinin açılış çalışması bittikten sonra KOSGEB yetkilileri kontrole gelecektir. Açılan iş yerinin iş projesine göre uygun olup olmadığı kontrol edilir. Yapılacak kontrolde sorun olmadığında KOSGEB, yapılacak masrafların fatura bedellerine 50 TL’ye kadar hibe veya 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verecektir.

KOSGEB, kadın yatırımcılara daha öncelik vermektedir. KOSGEB’in vermiş olduğu destek kredilerine bakıldığında kadınlara %70  oranında destek verirken erkeklere ise %60 oranında destek verildiği görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası