ankara masöz

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

0 15

Geçmişten günümüze kadar insanoğlunun yatırım aracı olarak tercih ettiği altının diğer yatırım araçlarına göre açık ara fark attığını görebiliriz. Altını hep güvenli bir liman olarak gören yatırımcılar, yıllardır altın yatırımlarından vazgeçmemiştir. Altınında yıllara göre değerleri incelendiğinde kendisine güvenen yatırımcısının yüzünü güldürmeyi hep başarmıştır. Bu yazımızda Altın fiyatları nasıl belirlenir? Konusu inceleyip sizinle paylaşacağız.

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Öncelikle şunu belirleyelim ki altın fiyatları tek bir ülkenin veya piyasanın tekelinde değildir. Yine altının piyasalarda ki işleyişi 24 saat devam etmektedir. Türkiye piyasası kapanır, Londra piyasası açılır, Londra piyasası kapanır Amerikan piyasası, uzak doğu piyasası derken altın sürekli işlem görmeye devam eder. Ülkemizde altınla bilinen bir yanlışı da değerlendirmekte fayda olacaktır. Ülkemizde bilindiği gibi düğünlerin büyük çoğunluğu yaz aylarında yapıldığı için yaz geldi mi altın fiyatlarının yükseleceği söylenir. Oysa Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde düğünler genellikle kışın yapılmaktadır. Onun için düğün sezonlarıyla altın fiyatlarını değerlendirmek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Altın fiyatlarının yükselmesine neden olacak faktörlerden biri de altın talebidir. Arz ve talep ilkesine göre talebi fazla olan ürünün fiyatı artmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanoğlunun altına olan yatırım aşkı ve bu aşkın yıllardan beri giderek artması da altın fiyatlarının yükselmesine neden olur. Ülke ekonomisinde yaşanacak enflasyon, siyasi istikrarsızlık, doğal afetler, dış politikada izlene yollar da o ülke piyasalarında altının yükselmesine neden olur. Savaş, büyük doğal afetler, depremler de altın piyasasını etkileyen faktörler arasındandır.

Amerikanın Altın Fiyatlarında ki Etkisi 

Yukarıda saymış olduğumuz faktörler altın fiyatlarını etkilese de asıl altın piyasasını etkileyen faktör Amerika Bileşik Devletidir.  Dünyanın süper gücü olarak nitelendiren Amerika’nın ekonomi ve siyasi alanda atacağı adımlar altın fiyatlarını etkilemektedir. Amerikan Merkez Bankası (FED), hazine, hükümetin alacağı kararlar altın fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Yine Amerikan dolarının piyasalarda ki kuru da altın piyasalarını etkilemektedir. Amerikan doları, bir ülkenin piyasalarında o ülkenin para birimine göre düşüşe geçtiğinde altın fiyatları yükselmektedir. Buna karşılık Amerikan dolarının o ülkenin para birimine göre değer kazandığında altın fiyatları düşüşe geçmektedir. Diyebiliriz ki dolar ile altın arasında zıt bir ilişki vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası